Ürdiaed kodus

Maitsetaimed: Üldiselt on ravimtaimed soolaste või aromaatsete omadustega taimed, mida kasutatakse toidu maitsestamiseks ja kaunistamiseks, meditsiinilistel eesmärkidel või lõhnaainete valmistamiseks.

Maitsetaimede ülemaailmsest toodangust 16-20% kuulub Poolale , millest umbes 80% moodustavad kasvatamisel kasutatavad ürdid (umbes 60 liiki) ja 20% looduslikest kohtadest.
Maitsetaimi kasutati eelajaloolises meditsiinis. Juba 5000 eKr. Mõned taimed sisaldavad fütokemikaale, millel on kehale ja meeltele oma mõju. Väikestes kogustes tarbimisel võib esineda mõningaid mõjusid, mis iseloomustavad kulinaarseid vürtsitusi ja mõned ravimtaimed võivad olla suuremates kogustes mürgised. 

Näiteks võib mõnda neist kasutada meditsiinilistel eesmärkidel depressiooni ja stressi leevendamiseks. Kuid nende ravimtaimede suur hulk võib põhjustada mürgist ülekoormust, mis võib kaasneda tõsiseid tüsistusi ja mida tuleks kasutada ettevaatusega.

Tänapäeval on ürdid üha populaarsemad, sest isegi väike kogus võib meile positiivselt mõjuda.
Jääb küsimus: kuidas saaksime ravimtaimede kasulikke omadusi kodus tõhusalt ja hõlpsalt kasutada?

Maitsetaimed kodus:

Maitsetaimede koju toomise populaarsed meetodid nõuavad tavaliselt palju aega ja energiat:

Võite alustada ise oma kasvatamist , kuid see on ilmselt suhteliselt raske meetod, mis nõuab igapäevaselt aega, energiat ja pühendumist.

Taimsed infusioonid on hea võimalus, kuid need nõuavad päeva jooksul hetke leidmist oskuslikuks ettevalmistamiseks.

Taimsed infusioonid on aga heaks lahenduseks, sest kuivatatud ravimtaimi saab säilitada isegi kauem, ilma et nad kaotaksid oma ravivaid omadusi.

Toidulisandid ehk ravimtaimed tablettidena – siin on valik väga suur. Vaatamata nende
preparaatide tootjate kinnitustele on siiski alati vaja kõigepealt arstiga nõu pidada.

Taimsed essentsid või taimsed õhuvärskendajad on tõenäoliselt kõige dünaamilisemalt arenev meetod ürtide kohaletoimetamiseks. Seetõttu pööran neile veidi rohkem tähelepanu.

Eeterlike õlide või taimsete õhuvärskendajate ostmisel pöörake erilist tähelepanu tootjale ja
kirjeldustele. Vastavalt Euroopa Liidu REACH-määrustele klassifitseeritakse sellised õlid või õhuvärskendajad keemilisteks segudeks. Iseenesest ei tähenda selline tähistus nende
looduslikku ega kunstlikku päritolu, sest selle klassifikatsiooni järgi on veega segatud etanool (C2H5OH + H2O) ka keemiline segu ja me arvasime, et see on tavaline viin.

Oluline on vältida segusid ilma kirjelduseta või väga lühikese kirjeldusega, mis sisaldab ainult
ürtide nime. Maitsetaimed on mitmesuguste kemikaalide looduslikud varud, millel on inimestele
õige kontsentratsiooni korral positiivne mõju. Nagu kõik looduslikud ained, võivad need põhjustada allergilisi reaktsioone. Oma kogemustest tean, et kõigil preparaatidel, millel puudub
allergeenide kirjeldus või keemiline koostis (kuigi see koostis näeb välja „keemiline”), on midagi varjata. 
Loomulikult ei ole omatehtud ürdiekstraktidel kirjeldusi, kuid siis teame, kes need valmistas, ja usaldame sellist inimest.

Hoiduge preparaatidest ilma allergeenide kirjelduseta Kuidas toimida silma sattumisel ja ilma
keemilise koostiseta. See võib tähendada, et tootja ise ei tea, mida ta toodab, või mis veelgi hullem, üritab midagi meie eest varjata.

Küsi alati MSDS-kaarti – see on tavaline dokument, kust leiate toote täieliku kirjelduse ja loetletud allergeenid. JAH – ravimtaimed kui looduslik toode võivad samuti põhjustada allergilist reaktsiooni.

Ja nüüd, võib-olla kõige tähtsam – ainult ürtide sünteetilised asendajad ei põhjusta allergilist reaktsiooni!

Ütlen veel kord – ainult ürtide sünteetilised ekvivalendid ei põhjusta allergilist reaktsiooni ja neid
saab müüa ilma etiketil selle teabeta!

Küsige oma edasimüüjalt kindlasti MSDS-kaarti, te ei pea seda teadma ega lugema – vaadake lihtsalt edasimüüja reaktsiooni. 

Kui see on looduslik toode, mis on valmistatud vastavalt Euroopa
Liidu eeskirjadele, annab selline müüja teile kohe MSDS-kaardi. Teisalt, kui kuulete, et toode on looduslik, kuna sellel on nii kirjas, et looduslikud tooted ei vaja teie rahustamiseks MSDS-kaarti ega muid lugusid – mõelge sellele, mida müüja teie eest varjab!

Taimsed essentsid ja looduslikud taimsed õhuvärskendajad on keemilised segud (sest nii määratlevad seda ELi määrused) ja nende määruste kohaselt peab neil olema MSDS-kaart.

Looduslikud essentsid ja õhuvärskendajad on turul saadaval ja need ei pea olema oluliselt kallimad kui sünteetilised.

Looduslike õhuvärskendajate kasutamine on lihtne ja ei vaja eriprotseduure. Siit leiame hulga
variante. Alates lihtsamatest, kus neid tuleb ruumis lihtsalt pihustada kuni pilliroo difuusorilahusteni, kus aroom vabaneb erinevat tüüpi rotangpulkadest, looduslikest lilledest (soolalill) või muudest sellistest elementidest.

Julgustan seda tüüpi looduslike lahenduste kasutamist nende suhteliselt konkurentsi võimelise
hinna ja kasutamis lihtsuse tõttu.